Jak odstraszyć komary? 9 domowych sposobów na komary!

Jaki jest skuteczny sposób na komary? To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Na szczęście istnieją domowe sposoby na komary, które pozwolą odstraszyć owady lub znacznie ograniczyć ich ilość w pobliżu domu lub mieszkania. Nie musisz więc kupować chemicznych preparatów albo drogich urządzeń, ponieważ skuteczność naturalnych metod stoi na równie wysokim poziomie. Zatem jak odstraszyć komary? Sprawdź 9 najlepszych domowych sposobów na komary!

1. Moskitiery na okna, czyli skuteczny sposób na komary

Prosty sposób na komary to montaż siatki przeciw owadom na oknach. Moskitiery są bardzo delikatne i cienkie, dzięki czemu nie wpływają na estetykę mieszkania, a ich skuteczność może okazać się nieoceniona, zwłaszcza jeśli lubisz spać przy otwartym oknie. Co więcej moskitiery są stosunkowo tanim rozwiązaniem, ponieważ kosztują zaledwie kilkanaście złotych, a ich poprawny montaż (za pomocą dołączonej do zestawu taśmy lub pinezek) gwarantuje spokój z komarami przez cały sezon. Dodatkowo moskitiery chronią mieszkanie przed innymi owadami, np. muchami, osami lub szerszeniami.

2. Rośliny na parapecie – naturalne sposoby na komary

Zapach ma ogromne znaczenie w świecie owadów. Może być przez nie odbierany jako wabiący albo drażniący. Nie tylko olejki eteryczne wydzielają zapach, który może skutecznie odstraszyć komary. Równie dobrze sprawdzą się rośliny doniczkowe, np.:

 • geranium – potocznie nazywane „anginką”, ma subtelny cytrusowy zapach oraz niezwykłe właściwości lecznicze i odstraszające komary,
 • mięta – doniczka z miętą na oknie również sprawdzi się jako naturalny sposób na komary. Uwalniający się zapach, nawet jeśli dla Ciebie jest niewyczuwalny, skutecznie zniechęca owady do wtargnięcia do domu,
 • komarzyca – jest skuteczniejsza niż niejeden drogeryjny środek na komary. Posadzona w donicy na balkonie, stworzy naturalną barierę ochronną,
 • kocimiętka – uwielbiana przez koty, znienawidzona przez komary. Warto ją mieć na swoim balkonie, jeśli masz dość nieprzespanych nocy i dokuczliwego świądu po ugryzieniach,
 • koper włoski – posadzony w głębokiej donicy na balkonie, pozwoli uporać się z problemem komarów w mieszkaniu,
 • lawenda wąskolistna – lawenda to ogrodowa piękność o zniewalającym zapachu, która jest również bardzo skutecznym rozwiązaniem na komary oraz inne insekty.
3. Cebula i czosnek, czyli zapachy odstraszające komary

Jeśli nie masz ręki do roślin, a szukasz szybkiego sposobu na komary, warto sięgnąć po cebulę i czosnek. Należy je pokroić w plasterki, ułożyć na płaskim talerzyku i zostawić na parapecie. Niestety takie rozwiązanie wiąże się ze specyficznym zapachem w mieszkaniu, dlatego sięgnij po nie tylko w ostateczności.

4. Świece i cytryna – domowy sposób na komary

Kolejnym, równie skutecznym sposobem na komary, jest starcie odrobiny skórki z cytryny i umieszczenie jej wokół knota świecy. Taki zabieg sprawi, że podczas spalania będzie wydobywał się delikatny cytrusowy zapach, który działa drażniąco na komary.

5. Olejki eteryczne – sposoby na komary

Jeśli zastanawiasz się, jak odstraszyć komary, to właśnie wybór odpowiednich olejków eterycznych powinien przynieść najlepsze rezultaty. Możesz z nich wykonać naturalny spray do ciała, który sprawdzi się szczególnie podczas przebywania na zewnątrz lub wykorzystać w kominkach zapachowych. Do najbardziej skutecznych olejków zaliczamy:

 • olejek z trawy cytrynowej (działa odstraszająco również na meszki i muchy),
 • olejek goździkowy,
 • olejek paczulowy,
 • olejek cedrowy,
 • olejki cytrusowe (mają działanie fotouczulające, czyli mogą powodować reakcje alergiczne w kontakcie ze słońcem, dlatego nie należy ich aplikować na skórę, jeśli zamierzasz wyjść na zewnątrz),
 • olejek z eukaliptusa cytrynowego (eukaliptus citronella),
 • olejek bazyliowy,
 • olejek tymiankowy,
 • olejek cynamonowy,
 • olejek z mięty pieprzowej (jego zapach odstrasza również gryzonie),
 • olejek z geranium.

Jak stosować olejki eteryczne? Stosowanie olejków to bardzo skuteczny sposób na komary, jednak zanim je wykorzystasz np. w formie sprayu, musisz rozcieńczyć je wodą. Dodatkowo przed spryskaniem ciała zawsze należy przeprowadzić próbę alergiczną. W przypadku stosowania olejków w kominkach zapachowych warto wcześniej sprawdzić, czy wybrany zapach nie działa na Ciebie drażniąco. Jeśli jest zbyt intensywny, połącz go z jeszcze większą ilością wody. Olejkami możesz również spryskiwać mieszkanie, a w szczególności firany oraz zasłony.

6. Mieszanka olejków eterycznych, która odstrasza komary

Do wykonania sprawdzonej mieszanki o właściwościach odstraszających komary, którą z powodzeniem możesz stosować w kominkach zapachowych (aromaterapeutycznych), będzie Ci potrzebne:

 • 5 kropli olejku cytronelowego,
 • 3 krople olejku z mięty pieprzowej,
 • 2 krople olejku paczulowego.
7. Pająki domowe, które żywią się komarami

Jeśli nie boisz się pająków i nie przeszkadza Ci świadomość, że za regałem na buty lub pomiędzy donicami na balkonie swoją sieć utkał popularny kątnik domowy, zostaw go w spokoju aż do końca sezonu letniego. Pająki to małe i niezwykle pożyteczne stworzenia żyjące w zakamarkach naszych domów, które każdego dnia wyłapują komary oraz inne insekty, dzięki czemu ich ilość wyraźnie się zmniejsza.

8. Jerzyki, czyli sposób na komary w bloku

Jeśli mieszkasz na ostatnich piętrach wysokich bloków, warto zaprosić na swój balkon jerzyki, które są prawdziwymi pogromcami komarów i meszek. Te niepozorne ptaki w ciągu doby potrafią zjeść ich nawet 20 tysięcy! A jak je zachęcić do zamieszkania w pobliżu naszego okna? Należy zamontować odpowiedniej wielkości domek i cierpliwie czekać. Jeśli jerzyk uzna, że jest to dla niego bezpieczne miejsce, z pewnością skorzysta z zaproszenia.

9. Zamykanie okien przy zapalonym świetle – sposób na komary

Komary pojawiają się w mieszkaniu najczęściej wtedy, gdy zostawisz otwarte okno i zapalone światło. Aby nie zachęcać komarów do odwiedzin, warto trzymać się najprostszej zasady: okno otwieraj dopiero wtedy, kiedy wszystkie światła są już zgaszone.

źródło: www.homebook.pl

ZADZWOŃ TERAZ! TEL. 506 365 019