Jak odkazić mieszkanie czy biuro po chorobie zakaźnej?

Właściciele nieruchomości zarówno mieszkalnych, jak i biurowych powinni pamiętać o konieczności dezynfekcji lokalu, jeśli przebywała w nim osoba z chorobą zakaźną. Zabieg ten można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić go firmie, która specjalizuje się w tego typu działaniach.

Choroby zakaźne rozprzestrzeniają się głównie poprzez bezpośredni kontakt z osobą zainfekowaną, np. drogę kropelkową. Jednak patogeny, np. wirusy, potrafią również przetrwać na powierzchni różnych przedmiotów.

Jak skutecznie odkazić nieruchomości?

Patogeny, które przedostaną się na papier, szkło, drewno i plastik mogą utrzymywać się w formie zdolnej do dalszej infekcji nawet kilka dni. Istnieje więc możliwość przeniesienia choroby na innych domowników lub gości nawet krótko po ustąpieniu objawów u osoby chorej.

Dlatego, nawet jeśli osoba chora wyzdrowiała, warto jeszcze raz zdezynfekować wszystkie dostępne powierzchnie i przedmioty. Szczególną uwagę należy zwrócić na klamki, kurki, muszle toaletowe, brodziki, prysznice, zlewy i umywalki.

Warto pamiętać o odkażeniu powierzchni urządzeń elektronicznych, ze szczególnym naciskiem na smartfony, tablety, piloty do telewizora, przyciski w urządzeniach takich jak pralka, zmywarka, kuchenka mikrofalowa, kuchenka. Inne przedmioty codziennego użytku, np. klucze, również warto odkazić. Punktem roznoszenia się chorób mogą być też włączniki światła – tych jednak nie należy czyścić wilgotną szmatką, można to zrobić przy użyciu nawilżanych chusteczek antybakteryjnych.

ZADZWOŃ TERAZ! TEL. 506 365 019
Zrezygnuj z środków niebezpiecznych podczas odkażania

Należy sięgać po dostępne w sklepach środki bakterio- i wirusobójcze, można wykorzystać do tego celu preparaty oparte na spirytusie. Można wykonać je samodzielnie: wystarczy zmieszać substancję z wodą – 96 proc. alkohol jest zbyt stężony, by był bezpieczny dla naszych organizmów, a także otaczających nas przedmiotów.

Lokal powinno się także dokładnie wywietrzyć, wynieść śmieci, warto też zrobić pranie. Pościel i bielizna powinny być wyprane w temperaturze przekraczającej 60 stopni Celsjusza.

Eksperci polecają też przywiązanie szczególnej uwagi do dezynfekcji sztućców i naczyń. Najłatwiej wybrać odpowiedni program w zmywarce – wiele dostosowanych jest do mycia naczyń w temperaturze 70-95 stopni.

Korzystanie z firm profesjonalnych usług

Właściciele nieruchomości mogą skorzystać z usług firm zewnętrznych. Warto podkreślić, by w takich sytuacjach stosować się do wszelkich wytycznych dotyczących ochrony zdrowia. Środki stosowane w niszczeniu drobnoustrojów mogą przedostawać się kanałami wentylacyjnymi do innych lokali – stosowanie tego typu zabiegów musi być więc prowadzone przez profesjonalne podmioty. Stężenie danej substancji musi być dobrane do okoliczności.

Na rynku dostępnych jest kilka technologii. Przykładem może być ozonowanie, które likwiduje nie tylko szkodliwe mikroorganizmy, ale i przykre zapachy. Są też firmy dysponujące tzw. generatorami mgły ULV. Wtłaczane pod ciśnieniem substancja dociera w nawet najdrobniejsze szczeliny.

Źródło: domiporta.pl

ZADZWOŃ TERAZ! TEL. 506 365 019