Pluskwy – jak się ich skutecznie pozbyć?

Pluskwy (pluskwa domowałóżkowa) to pasożyty, które żywią się krwią człowieka. Zwykle nie wiadomo, skąd się biorą pluskwy w domu (zwykle trudno ustalić, skąd je przynieśliśmy), jednak gdy się pojawią, są bardzo uciążliwe, a zwalczanie pluskiew nie jest proste. Zwykle pierwszym sygnałem ich obecności są objawy po ugryzieniu przez pluskwę.

Dorosłe pluskwy są czerwono-brązowymi, owalnymi, bezskrzydłymi owadami, o długości około 5-7 mm. Dorosłe osobniki, które nie odżywiały się przez jakiś czas są koloru blado żółto-brązowego, ale po pełnym pobraniu krwi, przybierają ciemniejszą, mahoniowo-brązową barwę. Przypominają rozmiarem, kształtem i kolorem pestkę jabłka.

Pluskwa domowa może zostać zawleczona do domu różnymi drogami i praktycznie nie ma w pełni skutecznego sposobu, aby tego uniknąć. Częste drogi przenoszenia to korzystanie z noclegów w hotelach i noclegowniach, pobyt w szpitalu, szkoły, przechodzenie od sąsiadów w pionie budynku i po elewacji, korzystanie z miejsc publicznych oraz środków transportu. Dlatego pluskwy mogą być problemem nie tylko miejsc brudnych i zaniedbanych, ale także czystych, zadbanych mieszkań i domów.

Samice pluskwy składają jaja we wszelkich szczelinach w mieszkaniu – w ścianach, za ramami obrazów, w meblach, w podłodze, przy listwach podłogowych, pod tapetą i boazerią. Jedna samica w ciągu życia może złożyć 250-500 jaj. Rozwój trwa zazwyczaj od kilku (w temperaturze 35-37 st. C) do 30 dni (w temp. poniżej 16 st. C). Jaja potrafią przetrwać nawet skrajne warunki – przymrozki. Natomiast jaja i larwy giną po kilku minutach przebywania w temperaturze 45 st. C. Pluskwa porusza się dość szybko, w ciągu minuty może pokonać dystans 1 m. Owady są aktywne głównie nocą (najbardziej w godzinach 0.00-3.00). Kąsają, gdy ofiara pozostaje bez ruchu.

Gdy pluskwy znajdą się już w mieszkaniu, mogą przemieszczać się pomiędzy pokojami lub przedostać się do innego mieszkania poprzez niewielkie pęknięcia lub otwory w ścianach lub na sufitach bądź pod drzwiami. Jedną z oznak występowania pluskiew w mieszkaniu jest delikatny migdałowy, anyżowy lub malinowy zapach. Pluskwy pozostawiają dużo odchodów – to drobne, małe kropki, przypominające odchody much. Najczęściej spotyka się je na ramach łóżek, w narożnikach ścian, ościeżnicach drzwi, ubytkach w ścianach i podłodze oraz pod obrazami.

Ślady żerowania pluskiew są widoczne także na ciele (owady preferują odsłonięte fragmenty). Miejsca ukąszeń swędzą, często ponadto uwidaczniają się objawy reakcji alergicznej. Charakterystyczne są 3-4 ślady ugryzienia w linii lub w trójkącie. Ślady mogą znikać po jednym dniu lub przeciwnie – utrzymują się przez tygodnie. Bolące i swędzące miejsca nie są jedynym „skutkiem ubocznym” występowania pluskiew. Problem jest znacznie poważniejszy. Pluskwa roznosi groźne bakterie – gronkowca złocistego. Odpowiada za wystąpienie takich infekcji jak posocznica, zapalenie szpiku kostnego oraz zespół wstrząsu toksycznego.

Dorosły owad pobiera krew co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela może przeżyć kilka miesięcy, a nawet dłużej, jeśli podda się hibernacji.

Zwalczanie pluskiew nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza tedy, gdy owady zadomowiły się już dawno i gdy jest ich dużo. Im szybciej zorientujesz się, że w Twoim mieszkaniu czy domu pojawiły się te niechciane insekty i im szybciej przedsięweźmiesz odpowiednie kroki, tym lepiej.

Co możesz zrobić? W pierwszej kolejności wszystko dokładnie przejrzyj:

 • obejrzyj dokładnie łóżka, materace, fotele, sofy i krzesła oraz wszystkie zakamarki i trudno dostępne miejsca, a także pozostałe meble;
 • zdejmij osłony tapicerskie na spodnich stronach krzeseł;
 • wyjmij wszystko z szuflad i komód, a także same szuflady i dokładnie wszystko obejrzyj;
 • sprawdź ściany za obrazami i lustrami oraz za meblami;
 • przyjrzyj się szczelinom przy listwach przypodłogowych;
 • sprawdź wnętrza toreb, walizek i plecaków oraz szafki, w których je przechowujesz.

A co dalej? Oto kilka propozycji:

 • dokładnie umyj wszystko w swoim mieszkaniu – jaja pluskiew mogą znajdować się wszędzie;
 • wypierz ubrania, koce i pościele – jeśli to możliwe w jak najwyższej temperaturze,
 • to, czego nie możesz wyprać, włóż do zamrażalki na kilkanaście dni (np. pluszaki);
 • odkurz dokładnie całe mieszkanie, nie pomijając żadnej szczeliny;
 • być może konieczne będzie rozkręcenie mebli i wyciąganie ram z łóżka;
 • wyszoruj wszystko dokładnie przy pomocy szczotki i ciepłej wody z mydłem. Dzięki temu usuniesz złożone wcześniej jaja.


Warto wiedzieć!

Podczas odkurzania, używaj tylko szczelnych worków. Po zakończeniu sprzątania koniecznie umieść torby i worki w grubej, twardej folii, szczelnie wszystko zawiń i wynieś jak najdalej od domu.

A jeśli zawiodą wszystkie domowe sposoby?

W przypadku kiedy nastąpił znaczny rozwój populacji pluskiew w mieszkaniu domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Wówczas należy rozważyć dwa kolejne sposoby:
1. spróbować zwalczyć pluskwy chemią dostępną w sklepach lub w internecie
2. zlecić usunięcie pluskiew profesjonalnej firmie

Sposób nr 1 – środki chemiczne ze sklepu lub z internetu

Spotykamy się z tym niemal na każdej usłudze likwidacji pluskiew. Właściciele sami informują nas, że zanim zadzwonili zakupili sami środki na pluskwy i podjęli próbę walki z pluskwami. Efekt za każdym razem był taki sam. Zabieg ograniczał populację tych robali, ale nigdy do końca nie rozwiązywał problemu w 100% i pluskwy po kilku tygodniach wracały z taką samą mocą.

Najczęściej widujemy puste opakowania po środkach na pluskwy w formie sprayu lub aerozolu. W jednym z mieszkań właścicielka pokazała nam trzy świece dymne tzw. foggery, które zakupiła promocyjnym w zestawie 3 sztuki za około 200 zł. Niestety efekt był taki sam jak w przypadku popularnych sprayów. Pluskwy na chwilę zniknęły, by po kilku tygodniach znowu o sobie przypomnieć.

Sposób nr 2 – profesjonalna firma

Problem z samodzielnym pozbyciem się problemu jest taki, że obecnie na rynku nie ma środków chemicznych, które pozwoliłyby na dokładną penetrację miejsc, w których potencjalnie mogą przebywać pluskwy. Mam na myśli tapczany, fotele, pościel, poduszki, listwy przypodłogowe i inne trudno dostępne miejsca. Jeśli problem jest poważny jedynym dzisiaj skutecznym zabiegiem jest fumigacja mieszkania czyli metoda chemiczna polegająca na zagazowaniu całego mieszkania. Wezwana na pomoc profesjonalna firma uszczelni wszystkie otwory w mieszkaniu – kratki wentylacyjne, szachty techniczne itp.
Następnie w mieszkaniu rozstaje rozpylony środek gazowy, który przez kilka godzin dokładnie rozchodzi się po mieszkaniu docierając do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Mieszkanie musi zostać zamknięte na minimum 12 godzin. Po tym czasie, po dokładnym przewietrzeniu można bezpiecznie korzystać z mieszkania. Zabieg skutecznie likwiduje całą populację pluskiew.

Niestety w przypadku dużej populacji zabieg ten należy powtórzyć po 14 dniach, ponieważ w mieszkaniu mogły pozostać jaja złożone wcześniej przez osobniki dorosłe. Jaja te są odporne na działanie środków chemicznych. Kilka dni po pierwszym zabiegu może nastąpić wylęg młodych, które niezlikwidowane zaczną również składać jaja i problem ponownie powróci. Drugi zabieg po 14 dniach rozwiązuje ten problem. Młode osobniki nie są jeszcze zdolne do składania jaj i zostają zlikwidowane. Dodatkowo można zabezpieczyć lokal środkiem kontaktowym gdyby mimo wszystko jakiś osobnik przeżył. Ewentualnie żeby zabezpieczyć mieszkanie przed pluskwami, jeśli np. przyszły ono z mieszkania sąsiada, albo jeśli któryś z domowników pracuje w miejscu gdzie występują pluskwy (hotele, ośrodki wczasowe, szpitale itp.). Środek kontaktowy działa przez 3 miesiące i skutecznie ochroni mieszkanie przed nowymi osobnikami.